121st U.S. Open Championship LQR (W) Tee Sheet
Round 1 -
Mon, May 10
Print
|
|||||
Time | Players | Time | Players | ||
---|---|---|---|---|---|
7:30 AM |
James Nicholas
Scarsdale
Dylan Newman
Stamford
|
7:40 AM |
Tyler Jaramillo
Bronxville
Chris Case
South Salem
|
||
7:30 AM |
James Nicholas
Scarsdale
Dylan Newman
Stamford
|
||||
7:40 AM |
Tyler Jaramillo
Bronxville
Chris Case
South Salem
|
||||
7:50 AM |
Erik Jaffe (a)
Shrub Oak
James Allen (a)
Scarsdale
Carl Alexander
Bedford
|
8:00 AM |
Charlie Berridge (a)
Scarsdale
Andrew Gruss
Greenwich
Jordan Fox (a)
Lake Success
|
||
7:50 AM |
Erik Jaffe (a)
Shrub Oak
James Allen (a)
Scarsdale
Carl Alexander
Bedford
|
||||
8:00 AM |
Charlie Berridge (a)
Scarsdale
Andrew Gruss
Greenwich
Jordan Fox (a)
Lake Success
|
||||
8:10 AM |
Addison Cilmi (a)
New York
Gregory Horvath (a)
Brooklyn
Kevin Ausserlechner
West Harrison
|
8:20 AM |
Benjamin Ropiak (a)
Cos Cob
Michael Argentine
Bethel
James Scales
Fairfield
|
||
8:10 AM |
Addison Cilmi (a)
New York
Gregory Horvath (a)
Brooklyn
Kevin Ausserlechner
West Harrison
|
||||
8:20 AM |
Benjamin Ropiak (a)
Cos Cob
Michael Argentine
Bethel
James Scales
Fairfield
|
||||
8:30 AM |
Aidan McDermott (a)
Pleasantville
Andrew Janis (a)
Laurel
Jason Miller (a)
New York
|
8:40 AM |
Michael Miller
Brewster
Reid Howey
West Nyack
William Smittle
Valhalla
|
||
8:30 AM |
Aidan McDermott (a)
Pleasantville
Andrew Janis (a)
Laurel
Jason Miller (a)
New York
|
||||
8:40 AM |
Michael Miller
Brewster
Reid Howey
West Nyack
William Smittle
Valhalla
|
||||
8:50 AM |
Lee Hammerschmidt (a)
New York
Cameron Piedra (a)
New York
Mitch Gray
Elmsford
|
9:00 AM |
Mike Diffley
Pelham
Jacob Troyer
Stamford
Del Ponchock
Jupiter
|
||
8:50 AM |
Lee Hammerschmidt (a)
New York
Cameron Piedra (a)
New York
Mitch Gray
Elmsford
|
||||
9:00 AM |
Mike Diffley
Pelham
Jacob Troyer
Stamford
Del Ponchock
Jupiter
|
||||
9:10 AM |
Maxwell Bressman (a)
Riverside
Craig Thomas
White Plains
Andrew Barone (a)
Dobbs Ferry
|
9:20 AM |
Matt Fox (a)
Great Neck
Jeffrey Warne
Sag Harbor
Richard Koch (a)
Stony Point
|
||
9:10 AM |
Maxwell Bressman (a)
Riverside
Craig Thomas
White Plains
Andrew Barone (a)
Dobbs Ferry
|
||||
9:20 AM |
Matt Fox (a)
Great Neck
Jeffrey Warne
Sag Harbor
Richard Koch (a)
Stony Point
|
||||
9:40 AM |
Ben Hunter
Juno Beach
Matthew Sita
Glen Cove
Jake Barnet (a)
Yonkers
|
9:50 AM |
Matthew Fields (a)
Scarsdale
Colin Corrigan
Redding
Nick Beddow
Palm Beach Gardens
|
||
9:40 AM |
Ben Hunter
Juno Beach
Matthew Sita
Glen Cove
Jake Barnet (a)
Yonkers
|
||||
9:50 AM |
Matthew Fields (a)
Scarsdale
Colin Corrigan
Redding
Nick Beddow
Palm Beach Gardens
|
||||
10:00 AM |
Jesse Steel
Red Hook
Gregory Bisconti
South Salem
Gray Barnes
Stormville
|
10:10 AM |
Shawn Blandine (a)
Ringwood
Joseph Didomenico
Bronx
William Dantone
Rockaway Park
|
||
10:00 AM |
Jesse Steel
Red Hook
Gregory Bisconti
South Salem
Gray Barnes
Stormville
|
||||
10:10 AM |
Shawn Blandine (a)
Ringwood
Joseph Didomenico
Bronx
William Dantone
Rockaway Park
|
||||
10:20 AM |
Bradford Tilley (a)
Easton
Matthew Dobyns
Glen Head
Maxwell Buckley (a)
Greenwich
|
10:30 AM |
John Hiller (a)
New York
Chris Strnad (a)
White Plains
Benjamin Gershenov (a)
Stamford
|
||
10:20 AM |
Bradford Tilley (a)
Easton
Matthew Dobyns
Glen Head
Maxwell Buckley (a)
Greenwich
|
||||
10:30 AM |
John Hiller (a)
New York
Chris Strnad (a)
White Plains
Benjamin Gershenov (a)
Stamford
|
||||
10:40 AM |
Sean Shallat (a)
Dix Hills
Way Ismail
Port St. Lucie
Robert Brady
South Salem
|
10:50 AM |
Tobin Whitman (a)
Bedford
Henry Watson
White Plains
Zachary Shallat (a)
Dix Hills
|
||
10:40 AM |
Sean Shallat (a)
Dix Hills
Way Ismail
Port St. Lucie
Robert Brady
South Salem
|
||||
10:50 AM |
Tobin Whitman (a)
Bedford
Henry Watson
White Plains
Zachary Shallat (a)
Dix Hills
|
||||
11:00 AM |
David Schuster
Briarcliff Manor
Christian Cavaliere (a)
Katonah
Owen Durkin (a)
Maplewood
|
11:10 AM |
Paul Lagrange (a)
New York
Roger Knick
Ridgefield
Kevin Riley
Nyack
|
||
11:00 AM |
David Schuster
Briarcliff Manor
Christian Cavaliere (a)
Katonah
Owen Durkin (a)
Maplewood
|
||||
11:10 AM |
Paul Lagrange (a)
New York
Roger Knick
Ridgefield
Kevin Riley
Nyack
|
||||
11:20 AM |
Christopher Toulson
Chappaqua
Dylan Barone
Walden
Eric Terminello (a)
White Plains
|
11:30 AM |
Matt Rawitzer (a)
New York
Shawn Nuest
Belding
Andrew DeForest
Cottekill
|
||
11:20 AM |
Christopher Toulson
Chappaqua
Dylan Barone
Walden
Eric Terminello (a)
White Plains
|
||||
11:30 AM |
Matt Rawitzer (a)
New York
Shawn Nuest
Belding
Andrew DeForest
Cottekill
|
||||
11:40 AM |
Cory Muller
Darien
Charles Meola
Mamaroneck
Peter Spearman-Burn (a)
New York
|
11:50 AM |
Corey Eisenband
Larchmont
Tony Frabizzio
Fairfield
Patrick Langan
Stamford
|
||
11:40 AM |
Cory Muller
Darien
Charles Meola
Mamaroneck
Peter Spearman-Burn (a)
New York
|
||||
11:50 AM |
Corey Eisenband
Larchmont
Tony Frabizzio
Fairfield
Patrick Langan
Stamford
|
||||
12:00 PM |
Zachary Ong (a)
Scarsdale
Samuel Martel
Jersey City
Michael Sweeney
Little Neck
|
12:20 PM |
Johnny Schob (a)
Chappaqua
Colin McConchie
West Islip
Steve Keogh
Brooklyn
|
||
12:00 PM |
Zachary Ong (a)
Scarsdale
Samuel Martel
Jersey City
Michael Sweeney
Little Neck
|
||||
12:20 PM |
Johnny Schob (a)
Chappaqua
Colin McConchie
West Islip
Steve Keogh
Brooklyn
|
||||
12:30 PM |
Noah Pilipski (a)
New York
Brian Hale (a)
Weehawken
|
12:40 PM |
Ryan Lee (a)
Norwood
Nathan Han (a)
Somers
Adam Xiao (a)
Manhasset
|
||
12:30 PM |
Noah Pilipski (a)
New York
Brian Hale (a)
Weehawken
|
||||
12:40 PM |
Ryan Lee (a)
Norwood
Nathan Han (a)
Somers
Adam Xiao (a)
Manhasset
|
||||
12:50 PM |
Ari Marcus (a)
Stamford
Benjamin Andrysick (a)
Brooklyn
Cam Rathborne (a)
Bronxville
|
1:00 PM |
Ryan Rodriguez
Highland Mills
Peter Basso
Greenwich
Kent St. Charles
West Harrison
|
||
12:50 PM |
Ari Marcus (a)
Stamford
Benjamin Andrysick (a)
Brooklyn
Cam Rathborne (a)
Bronxville
|
||||
1:00 PM |
Ryan Rodriguez
Highland Mills
Peter Basso
Greenwich
Kent St. Charles
West Harrison
|
||||
1:10 PM |
Cameron Besaw (a)
New Canaan
Brian Levene
Mount Vernon
Jeffrey Miller (a)
Briarcliff Manor
|
1:20 PM |
Jack Maguire (a)
Ridgefield
David Young
Briarcliff Manor
Tim Puetz
Stamford
|
||
1:10 PM |
Cameron Besaw (a)
New Canaan
Brian Levene
Mount Vernon
Jeffrey Miller (a)
Briarcliff Manor
|
||||
1:20 PM |
Jack Maguire (a)
Ridgefield
David Young
Briarcliff Manor
Tim Puetz
Stamford
|
||||
1:30 PM |
Thomas Holmes
New Rochelle
Eric Keeler
Tulsa
Todd Shagin
Ridgewood
|
1:40 PM |
Nicholas Yaun
South Salem
Patrick Mainey (a)
Newburgh
Douglas Beney (a)
Greenwich
|
||
1:30 PM |
Thomas Holmes
New Rochelle
Eric Keeler
Tulsa
Todd Shagin
Ridgewood
|
||||
1:40 PM |
Nicholas Yaun
South Salem
Patrick Mainey (a)
Newburgh
Douglas Beney (a)
Greenwich
|
||||
1:50 PM |
Casey Pyne
Greenwich
Jason Caron
Greenlawn
|
2:00 PM |
John Hughes (a)
Greenwich
Ryan Skae
Old Tappan
Alex Manner (a)
Rocky Hill
|
||
1:50 PM |
Casey Pyne
Greenwich
Jason Caron
Greenlawn
|
||||
2:00 PM |
John Hughes (a)
Greenwich
Ryan Skae
Old Tappan
Alex Manner (a)
Rocky Hill
|
||||
2:10 PM |
Jordan Klein (a)
Toronto
Courtney McLaughlin (a)
Princeton
Derek Byzinski (a)
Charleston
|
||||
2:10 PM |
Jordan Klein (a)
Toronto
Courtney McLaughlin (a)
Princeton
Derek Byzinski (a)
Charleston
|
||||
Print
|
||||
Player | Tee Time | Tee | Other Players | |
---|---|---|---|---|
Adam Xiao (a)
Manhasset
|
12:40 PM | USGA Tee | Nathan Han + Ryan Lee | |
Addison Cilmi (a)
New York
|
8:10 AM | USGA Tee | Gregory Horvath + Kevin Ausserlechner | |
Aidan McDermott (a)
Pleasantville
|
8:30 AM | USGA Tee | Andrew Janis + Jason Miller | |
Alex Manner (a)
Rocky Hill
|
2:00 PM | USGA Tee | John Hughes + Ryan Skae | |
Andrew Barone (a)
Dobbs Ferry
|
9:10 AM | USGA Tee | Craig Thomas + Maxwell Bressman | |
Andrew DeForest
Cottekill
|
11:30 AM | USGA Tee | Matt Rawitzer + Shawn Nuest | |
Andrew Gruss
Greenwich
|
8:00 AM | USGA Tee | Charlie Berridge + Jordan Fox | |
Andrew Janis (a)
Laurel
|
8:30 AM | USGA Tee | Aidan McDermott + Jason Miller | |
Ari Marcus (a)
Stamford
|
12:50 PM | USGA Tee | Benjamin Andrysick + Cam Rathborne | |
Ben Hunter
Juno Beach
|
9:40 AM | USGA Tee | Jake Barnet + Matthew Sita | |
Benjamin Andrysick (a)
Brooklyn
|
12:50 PM | USGA Tee | Ari Marcus + Cam Rathborne | |
Benjamin Gershenov (a)
Stamford
|
10:30 AM | USGA Tee | Chris Strnad + John Hiller | |
Benjamin Ropiak (a)
Cos Cob
|
8:20 AM | USGA Tee | James Scales + Michael Argentine | |
Bradford Tilley (a)
Easton
|
10:20 AM | USGA Tee | Matthew Dobyns + Maxwell Buckley | |
Brian Hale (a)
Weehawken
|
12:30 PM | USGA Tee | Noah Pilipski | |
Brian Levene
Mount Vernon
|
1:10 PM | USGA Tee | Cameron Besaw + Jeffrey Miller | |
Cam Rathborne (a)
Bronxville
|
12:50 PM | USGA Tee | Ari Marcus + Benjamin Andrysick | |
Cameron Besaw (a)
New Canaan
|
1:10 PM | USGA Tee | Brian Levene + Jeffrey Miller | |
Cameron Piedra (a)
New York
|
8:50 AM | USGA Tee | Lee Hammerschmidt + Mitch Gray | |
Carl Alexander
Bedford
|
7:50 AM | USGA Tee | Erik Jaffe + James Allen | |
Casey Pyne
Greenwich
|
1:50 PM | USGA Tee | Jason Caron | |
Charles Meola
Mamaroneck
|
11:40 AM | USGA Tee | Cory Muller + Peter Spearman-Burn | |
Charlie Berridge (a)
Scarsdale
|
8:00 AM | USGA Tee | Andrew Gruss + Jordan Fox | |
Chris Case
South Salem
|
7:40 AM | USGA Tee | Tyler Jaramillo | |
Chris Strnad (a)
White Plains
|
10:30 AM | USGA Tee | Benjamin Gershenov + John Hiller | |
Christian Cavaliere (a)
Katonah
|
11:00 AM | USGA Tee | David Schuster + Owen Durkin | |
Christopher Toulson
Chappaqua
|
11:20 AM | USGA Tee | Dylan Barone + Eric Terminello | |
Colin Corrigan
Redding
|
9:50 AM | USGA Tee | Matthew Fields + Nick Beddow | |
Colin McConchie
West Islip
|
12:20 PM | USGA Tee | Johnny Schob + Steve Keogh | |
Corey Eisenband
Larchmont
|
11:50 AM | USGA Tee | Patrick Langan + Tony Frabizzio | |
Cory Muller
Darien
|
11:40 AM | USGA Tee | Charles Meola + Peter Spearman-Burn | |
Courtney McLaughlin (a)
Princeton
|
2:10 PM | USGA Tee | Derek Byzinski + Jordan Klein | |
Craig Thomas
White Plains
|
9:10 AM | USGA Tee | Andrew Barone + Maxwell Bressman | |
David Schuster
Briarcliff Manor
|
11:00 AM | USGA Tee | Christian Cavaliere + Owen Durkin | |
David Young
Briarcliff Manor
|
1:20 PM | USGA Tee | Jack Maguire + Tim Puetz | |
Del Ponchock
Jupiter
|
9:00 AM | USGA Tee | Jacob Troyer + Mike Diffley | |
Derek Byzinski (a)
Charleston
|
2:10 PM | USGA Tee | Courtney McLaughlin + Jordan Klein | |
Douglas Beney (a)
Greenwich
|
1:40 PM | USGA Tee | Nicholas Yaun + Patrick Mainey | |
Dylan Barone
Walden
|
11:20 AM | USGA Tee | Christopher Toulson + Eric Terminello | |
Dylan Newman
Stamford
|
7:30 AM | USGA Tee | James Nicholas | |
Eric Keeler
Tulsa
|
1:30 PM | USGA Tee | Thomas Holmes + Todd Shagin | |
Eric Terminello (a)
White Plains
|
11:20 AM | USGA Tee | Christopher Toulson + Dylan Barone | |
Erik Jaffe (a)
Shrub Oak
|
7:50 AM | USGA Tee | Carl Alexander + James Allen | |
Gray Barnes
Stormville
|
10:00 AM | USGA Tee | Gregory Bisconti + Jesse Steel | |
Gregory Bisconti
South Salem
|
10:00 AM | USGA Tee | Gray Barnes + Jesse Steel | |
Gregory Horvath (a)
Brooklyn
|
8:10 AM | USGA Tee | Addison Cilmi + Kevin Ausserlechner | |
Henry Watson
White Plains
|
10:50 AM | USGA Tee | Tobin Whitman + Zachary Shallat | |
Jack Maguire (a)
Ridgefield
|
1:20 PM | USGA Tee | David Young + Tim Puetz | |
Jacob Troyer
Stamford
|
9:00 AM | USGA Tee | Del Ponchock + Mike Diffley | |
Jake Barnet (a)
Yonkers
|
9:40 AM | USGA Tee | Ben Hunter + Matthew Sita | |
James Allen (a)
Scarsdale
|
7:50 AM | USGA Tee | Carl Alexander + Erik Jaffe | |
James Nicholas
Scarsdale
|
7:30 AM | USGA Tee | Dylan Newman | |
James Scales
Fairfield
|
8:20 AM | USGA Tee | Benjamin Ropiak + Michael Argentine | |
Jason Caron
Greenlawn
|
1:50 PM | USGA Tee | Casey Pyne | |
Jason Miller (a)
New York
|
8:30 AM | USGA Tee | Aidan McDermott + Andrew Janis | |
Jeffrey Miller (a)
Briarcliff Manor
|
1:10 PM | USGA Tee | Brian Levene + Cameron Besaw | |
Jeffrey Warne
Sag Harbor
|
9:20 AM | USGA Tee | Matt Fox + Richard Koch | |
Jesse Steel
Red Hook
|
10:00 AM | USGA Tee | Gray Barnes + Gregory Bisconti | |
John Hiller (a)
New York
|
10:30 AM | USGA Tee | Benjamin Gershenov + Chris Strnad | |
John Hughes (a)
Greenwich
|
2:00 PM | USGA Tee | Alex Manner + Ryan Skae | |
Johnny Schob (a)
Chappaqua
|
12:20 PM | USGA Tee | Colin McConchie + Steve Keogh | |
Jordan Fox (a)
Lake Success
|
8:00 AM | USGA Tee | Andrew Gruss + Charlie Berridge | |
Jordan Klein (a)
Toronto
|
2:10 PM | USGA Tee | Courtney McLaughlin + Derek Byzinski | |
Joseph Didomenico
Bronx
|
10:10 AM | USGA Tee | Shawn Blandine + William Dantone | |
Kent St. Charles
West Harrison
|
1:00 PM | USGA Tee | Peter Basso + Ryan Rodriguez | |
Kevin Ausserlechner
West Harrison
|
8:10 AM | USGA Tee | Addison Cilmi + Gregory Horvath | |
Kevin Riley
Nyack
|
11:10 AM | USGA Tee | Paul Lagrange + Roger Knick | |
Lee Hammerschmidt (a)
New York
|
8:50 AM | USGA Tee | Cameron Piedra + Mitch Gray | |
Matt Fox (a)
Great Neck
|
9:20 AM | USGA Tee | Jeffrey Warne + Richard Koch | |
Matt Rawitzer (a)
New York
|
11:30 AM | USGA Tee | Andrew DeForest + Shawn Nuest | |
Matthew Dobyns
Glen Head
|
10:20 AM | USGA Tee | Bradford Tilley + Maxwell Buckley | |
Matthew Fields (a)
Scarsdale
|
9:50 AM | USGA Tee | Colin Corrigan + Nick Beddow | |
Matthew Sita
Glen Cove
|
9:40 AM | USGA Tee | Ben Hunter + Jake Barnet | |
Maxwell Bressman (a)
Riverside
|
9:10 AM | USGA Tee | Andrew Barone + Craig Thomas | |
Maxwell Buckley (a)
Greenwich
|
10:20 AM | USGA Tee | Bradford Tilley + Matthew Dobyns | |
Michael Argentine
Bethel
|
8:20 AM | USGA Tee | Benjamin Ropiak + James Scales | |
Michael Miller
Brewster
|
8:40 AM | USGA Tee | Reid Howey + William Smittle | |
Michael Sweeney
Little Neck
|
12:00 PM | USGA Tee | Samuel Martel + Zachary Ong | |
Mike Diffley
Pelham
|
9:00 AM | USGA Tee | Del Ponchock + Jacob Troyer | |
Mitch Gray
Elmsford
|
8:50 AM | USGA Tee | Cameron Piedra + Lee Hammerschmidt | |
Nathan Han (a)
Somers
|
12:40 PM | USGA Tee | Adam Xiao + Ryan Lee | |
Nicholas Yaun
South Salem
|
1:40 PM | USGA Tee | Douglas Beney + Patrick Mainey | |
Nick Beddow
Palm Beach Gardens
|
9:50 AM | USGA Tee | Colin Corrigan + Matthew Fields | |
Noah Pilipski (a)
New York
|
12:30 PM | USGA Tee | Brian Hale | |
Owen Durkin (a)
Maplewood
|
11:00 AM | USGA Tee | Christian Cavaliere + David Schuster | |
Patrick Langan
Stamford
|
11:50 AM | USGA Tee | Corey Eisenband + Tony Frabizzio | |
Patrick Mainey (a)
Newburgh
|
1:40 PM | USGA Tee | Douglas Beney + Nicholas Yaun | |
Paul Lagrange (a)
New York
|
11:10 AM | USGA Tee | Kevin Riley + Roger Knick | |
Peter Basso
Greenwich
|
1:00 PM | USGA Tee | Kent St. Charles + Ryan Rodriguez | |
Peter Spearman-Burn (a)
New York
|
11:40 AM | USGA Tee | Charles Meola + Cory Muller | |
Reid Howey
West Nyack
|
8:40 AM | USGA Tee | Michael Miller + William Smittle | |
Richard Koch (a)
Stony Point
|
9:20 AM | USGA Tee | Jeffrey Warne + Matt Fox | |
Robert Brady
South Salem
|
10:40 AM | USGA Tee | Sean Shallat + Way Ismail | |
Roger Knick
Ridgefield
|
11:10 AM | USGA Tee | Kevin Riley + Paul Lagrange | |
Ryan Lee (a)
Norwood
|
12:40 PM | USGA Tee | Adam Xiao + Nathan Han | |
Ryan Rodriguez
Highland Mills
|
1:00 PM | USGA Tee | Kent St. Charles + Peter Basso | |
Ryan Skae
Old Tappan
|
2:00 PM | USGA Tee | Alex Manner + John Hughes | |
Samuel Martel
Jersey City
|
12:00 PM | USGA Tee | Michael Sweeney + Zachary Ong | |
Sean Shallat (a)
Dix Hills
|
10:40 AM | USGA Tee | Robert Brady + Way Ismail | |
Shawn Blandine (a)
Ringwood
|
10:10 AM | USGA Tee | Joseph Didomenico + William Dantone | |
Shawn Nuest
Belding
|
11:30 AM | USGA Tee | Andrew DeForest + Matt Rawitzer | |
Steve Keogh
Brooklyn
|
12:20 PM | USGA Tee | Colin McConchie + Johnny Schob | |
Thomas Holmes
New Rochelle
|
1:30 PM | USGA Tee | Eric Keeler + Todd Shagin | |
Tim Puetz
Stamford
|
1:20 PM | USGA Tee | David Young + Jack Maguire | |
Tobin Whitman (a)
Bedford
|
10:50 AM | USGA Tee | Henry Watson + Zachary Shallat | |
Todd Shagin
Ridgewood
|
1:30 PM | USGA Tee | Eric Keeler + Thomas Holmes | |
Tony Frabizzio
Fairfield
|
11:50 AM | USGA Tee | Corey Eisenband + Patrick Langan | |
Tyler Jaramillo
Bronxville
|
7:40 AM | USGA Tee | Chris Case | |
Way Ismail
Port St. Lucie
|
10:40 AM | USGA Tee | Robert Brady + Sean Shallat | |
William Dantone
Rockaway Park
|
10:10 AM | USGA Tee | Joseph Didomenico + Shawn Blandine | |
William Smittle
Valhalla
|
8:40 AM | USGA Tee | Michael Miller + Reid Howey | |
Zachary Ong (a)
Scarsdale
|
12:00 PM | USGA Tee | Michael Sweeney + Samuel Martel | |
Zachary Shallat (a)
Dix Hills
|
10:50 AM | USGA Tee | Henry Watson + Tobin Whitman |